WHO ostrzega: E-papierosy mniej szkodliwe od szynki!

Przeczuwaliśmy od dawna, że jak coś jest smaczne albo przyjemne, to możemy być pewni, że jest to niezdrowe albo jest to grzech. WHO ostrzega przed uzależniającym działaniem sera i rakotwórczym zagrożeniem, jakie stanowi czerwone mięso i wędliny.

Naukowcy już wiedzą, dlaczego tak chętnie sięgamy po mleczne przekąski.  Kanapka z serem, serowe koreczki, czy pizza – ser w każdej postaci zawiera kazomorfinę – opioid, który uzależnia nas jak heroina.  Z kolei, jak ostrzega WHO,  czerwone mięso, bekon, kiełbaski i szynka jedzone zbyt często powodują tyle samo nowotworów, co palenie papierosów.  Czy ser i mięsne dania mogą trafić na „czarną listę” produktów zakazanych?

Autorzy raportu opublikowanego w U.S. National Library of Medicine próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre produkty lubimy bardziej od innych. Na początku listy opracowanej na podstawie 500 wywiadów przeprowadzonych z amerykańskimi  studentami, znalazła się… pizza.  To raczej nie jest zaskakujące, ale naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się pizzy i jej składnikom. Okazało się, że za nasze przywiązanie do pizzy i sera odpowiada kazomorfina – enzym, który uwalnia się po strawieniu kazeiny zawartej w produktach mlecznych. Jest to opioid, czyli substancja z tej samej rodziny co uzależniająca kodeina, morfina czy heroina. Kazomorfina silnie pobudza receptory, które biorą udział w kontroli bólu, nagrody i uzależnienia. Nic dziwnego, że po zjedzeniu sera w dowolnej postaci czujemy się jak „na haju”!

Kazeina nie jest jednak naszym spożywczym wrogiem numer 1.  WHO i Światowi eksperci ze Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund – WCRF) ustalili, że czerwone mięso i wędliny mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka w równy m stopniu, co dym tytoniowy. I niestety nie tylko sztuczne składniki i konserwanty dodawane do mięsa w trakcie  jego obróbki  są odpowiedzialne za taki stan rzeczy, ale również hem – naturalny barwnik hemoglobiny, który podrażnia śluzówkę jelita grubego.  Najsilniejszy związek między mięsną dietą, bogatą w duże ilości czerwonego mięsa i wędlin a nowotworami jest widoczny w przypadku właśnie raka jelita grubego, ale też przełyku, żołądka i jamy ustnej.

E-papierosy zawierają nikotynę, która jest substancją psychoaktywną, która uzależnia. Są więc podobne do sera i pizzy. Trzeba jednak pamiętać, że są jednak używką wielokrotnie mniej szkodliwą, nawet o 95%, od wyrobów tytoniowych i papierosów tradycyjnych, czyli – jak wynika z alertu WHO zrównującego wędliny z dymem tytoniowym, o 95% mniej szkodliwe od wędzonej szynki!

– O ile od 10 lat papierosy mają swoje mniej szkodliwe „zmienniki” w postaci e-papierosów, to uzależniająca i niezdrowa pizza, hamburgery, czy czerwone mięso przynajmniej na razie nie mają swoich odpowiedników. Ratunkiem dla osób uzależnionych od ich smaku jest tylko całkowita abstynencja, czyli zmiana stylu odżywianiapodkreśla Jerzy Jurczyński z eSmoking Association.

Prawdopodobnie już niedługo ostrzeżenia zdrowotne, które znamy z paczek papierosów, a za chwilę znajdziemy na opakowaniach e-papierosów, już niedługo będą obowiązkowo umieszczane również na opakowaniach żywności, która w równej mierze może przyczyniać się do powstawania raka.  Być może warto pomyśleć również o dodatkowym opodatkowaniu szkodliwych mięsnych produktów  spożywczych – rak jelita grubego jest trzecim najczęściej rozpoznawalnym nowotworem w naszym kraju!

– Trwa europejska debata o konieczności opodatkowana e-papierosów. Może najwyższy czas odpowiedzialnie porozmawiać również o opodatkowaniu stawkami akcyzowymi cukru i innych produktów spożywczych, które – jak potwierdzają badania naukowe WHO  – uzależniają i szkodzą podobnie, jak używki nikotynowe… – proponuje Jerzy Jurczyński z eSmoking Association.

Oprac. na podstawie:

1] Which Foods May Be Addictive? The Roles of Processing, Fat Content, and Glycemic Load Erica M. Schulte1, Nicole M. Avena2, Ashley N. Gearhardt1, Department of Psychology, University of Michigan, Ann Arbor, Michigan, United States of America.

2] World Cancer Research Fund / American Institute for Cancer Research. Food, Nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Cancer: a Global Perspective. Washington DC: AICR.