NAUKA: Kto ostrzega palaczy przed e-papierosami?

Niezależni eksperci naukowi ostrzegają palaczy przed e-papierosami: „Mogą one być bardziej niebezpieczne od zwykłych, bo ich skład jest nieznany”, „Jest w nich dużo substancji uzależniających”. Ci sami eksperci występują w filmach promocyjnych marek środków nikotynowej terapii zastępczej (NTZ, ang. – NRT).

Od lat, niemal zawsze ok. 70% palaczy deklaruje, że zamierza rzucić palenie. Dlatego pojawienie się na rynku środków zaspokajających głód nikotynowy u osób ograniczających lub rzucających palenie to była perspektywa prawdziwego El Dorado dla wielkich firm farmaceutycznych. Gdy w 1996 roku w USA rozpoczęto sprzedaż środków NTZ/NRT bez recepty, ich sprzedaż w ciągu zaledwie 2 lat wzrosła o 150% (1). Dzisiaj, jak potwierdza The Times(2) , rosnąca popularność e-papierosów jest jednym z ważnych czynników odpowiedzialnych za dramatyczny spadek popytu na  oferowane palaczom przez firmy farmaceutyczne środki nikotynowej terapii zastępczej.

To wyjaśnia dlaczego już na etapie tworzenia europejskiej Dyrektywy Tytoniowej(3) przedstawiciele firm farmaceutycznych wytwarzających produkty nikotynowej terapii zastępczej (NTZ/NRT) domagali się poddania papierosów elektronicznych takim samym restrykcjom, jak wyroby medyczne(4).  – Firmy farmaceutyczne już wówczas obawiały się, że e-papierosy sklasyfikowane jako ogólnodostępne produkty konsumpcyjne, mogą palaczom służyć do ograniczania szkód wywoływanych paleniem lub rzucania palenia,  a tym samym powodować spadek popytu na sprzedawane przez nie środki nikotynowej terapii zastępczej, które przed pojawieniem się e-papierosów były jedynymi produktami zaspokającymi głód nikotynowy po zaprzestaniu palenia – mówi Jerzy Jurczyński ze stowarzyszenia eSmoking Association.

Obawy i prognozy rynkowe firm farmaceutycznych okazały się w pełni uzasadnione: dzisiaj skuteczność samodzielnego rzucania palenia przy pomocy  e-papierosów potwierdzają bowiem zarówno badania naukowe(5), jak i doświadczenie wielu eks-palaczy(6). Rynek papierosów elektronicznych dynamicznie rośnie – sprzedaż nikotynowych gum, plastrów i cukierków  dramatycznie spada.

– Naszym zdaniem, ta mapa wojny o rynek alternatywnych produktów dla palaczy jest ważnym tłem wielu opiniotwórczych wypowiedzi na temat papierosów elektronicznych, które są publicznie prezentowane przez naukowców aktywnie współpracujących z firmami farmaceutycznymi wytwarzającymi środki nikotynowej terapii zastępczej. Publikacjom tych wypowiedzi niestety nie  towarzyszą jednak żadne informacje o potencjalnym konflikcie interesów, które powinny być ujawnione wszystkim uczestnikom publicznej debaty dotyczącej papierosów elektronicznych  – mówi Jerzy Jurczyński z eSmoking Association.

Zobacz, jak niezależni eksperci naukowi ostrzegają przed e-papierosami: „Mogą one być bardziej niebezpieczne od zwykłych, bo ich skład jest nieznany”, „Jest w nich dużo substancji uzależniających, żeby potencjalny palacz sięgnął po kolejnego e-papierosa”:

PolskieRadio.pl

RadioMerkury.pl

Czateria.Interia.pl

Przegląd Lekarski

Zobacz, jak ci sami eksperci promują marki środków nikotynowej terapii zastępczej (NTZ/NRT):

Materiały promocyjne Nicorette

Akademia Nicorette

PRZYPISY

1.  „Przeciwko epidemii. Działania rządów a ekonomika ograniczenia konsumpcji tytoniu”, Bank Światowy, Waszyngton, 1999
  2.  „Smokers choose e-cigarettes rather than quit”, The Times, 13.10.2015
  3. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów oraz uchylająca dyrektywę 2001/37/WE
  4. DOKUMENT ROBOCZY SŁUŻB KOMISJI STRESZCZENIE OCENY SKUTKÓW towarzyszący dokumentowi: Wniosek DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów, Bruksela, 19.12.2012.
  5. „Correlates of use of electronic cigarettes versus nicotine replacement therapy for help with smoking cessation”, Pallav Pokhrel, Addictive Behaviors, 39(2014); i inne.
  6.  „How Dave Navarro Quit Cigarettes”, HuffPost Live, 13.10.2015